Student Peace Art Exhibit

Coming on September 20, 2021

Until the 2021 Exhibit opens, enjoy the artwork below from the 2020 Exhibit.

Since 2006 the Global Peace Film Festival has worked with the art teachers and administrators of Orange County Public Schools to create the Student Peace Art Exhibit that celebrates the creativity of the young artists. A jury of teachers and artists selects the best work that will be featured in a print calendar. This year, enjoy their work here.

Click on images to enlarge.

BEST IN SHOW

Winners: Kindergarten – Grade 2

Winners: Grades 3 to 5

Winners: Grades 6 to 8

Winners: Grades 9 to 12

CONGRATULATIONS TO ALL THE ARTISTS 

STUDENT GRADE TEACHER SCHOOL
Jiya Patel 8th Ms.Morales Chain of Lakes
Emily Nunez 8th Ms.Morales Chain of Lakes
Kresley Reynolds and Roy Johnson 8th Amanda Lebow Audubon Park School
Skylar Bardsley-Wisnieski 8th Amanda Lebow Audubon Park School
Alexi Morrell 8th Amanda Lebow Audubon Park School
Ruby Willison 7th Amanda Lebow Audubon Park School
Calvin Frazier 8th Amanda Lebow Audubon Park School
Zoe Strates 7th Amanda Lebow Audubon Park School
Kaitlin Carrero 7th Mrs. Estes Timber Springs Middle School
Kaelen Holmes 7th Mrs. Estes Timber Springs Middle School
Toni-Shea Bonner 8th Mrs. Estes Timber Springs Middle School
Rylie Dodge 7th Mrs. Estes Timber Springs Middle School
Bella Reder 8th Mrs. Estes Timber Springs Middle School
Brenna Williams 8th Mrs. Estes Timber Springs Middle School
Chelsea Jacobson 4th Beki Linville Baldwin Park Elementary
Trevor Barnibei 8th Ellen Kramer Wedgefield K-8
Christopher Billburck 8th Ellen Kramer Wedgefield K-8
Kylee Hall 8th Ellen Kramer Wedgefield K-8
Dhaymar Monsalve 8th Ellen Kramer Wedgefield K-8
Alanna Ramon 7th Ellen Kramer Wedgefield K-8
Christian Willis 8th Ellen Kramer Wedgefield K-8
Abby Franco 7th Donna Yeung Ocoee Middle School
Juan Perez 7th Donna Yeung Ocoee Middle School
Cary Serrano-Vasquez 7th Donna Yeung Ocoee Middle School
Magdalena Carrasco-Hernandez 8th Donna Yeung Ocoee Middle School
Jacob Nuckoles 7th Donna Yeung Ocoee Middle School
Genaro Bigotto Gonzalez 6th Stephen Clay Southwest Middle School
Harshitha Kolukuluri 6th Stephen Clay Southwest Middle School
Noa Jerolds 3rd Carol Hughes Hillcrest Elementary
Alina Miller 2nd Carol Hughes Hillcrest Elementary
Clara Friskics 1st Carol Hughes Hillcrest Elementary
Eloise Gund 5th Carol Hughes Hillcrest Elementary
Ryleigh Dykes McLean 5th Carol Hughes Hillcrest Elementary
Catherine Gomez Salazar 2nd Carol Hughes Hillcrest Elementary
Dahlia Larson 8th Stacey Fisher Maitland Middle School
Cameron Woodburn 6th Stacey Fisher Maitland Middle School
Avery Velez 6th Abigail Chowdhury Discovery Middle School
Elizabeth Lopez 6th Abigail Chowdhury Discovery Middle School
Kamilah Ruiz-Gertz 7th Abigail Chowdhury Discovery Middle School
Kaety Perez 7th Abigail Chowdhury Discovery Middle School
Ariana Hendricks 7th Abigail Chowdhury Discovery Middle School
Jocelyn Le 7th Abigail Chowdhury Discovery Middle School
Isla Reyes 4th Karen Luteran Wyndham Lakes ES
Elijah Grant 2nd Karen Luteran Wyndham Lakes ES
Jesus Gabriel Avila Martinez 3rd Karen Luteran Wyndham Lakes ES
Sofia Caez 4th Karen Luteran Wyndham Lakes ES
Nikki Vu 7th Felicia Baker Roberts Discovery Middle School
Jeweliet Jenkins 7th Felicia Baker Roberts Discovery Middle School
Margaret Bracken 8th Felicia Baker Roberts Discovery Middle School
Marissa Sellers 8th Felicia Baker Roberts Discovery Middle School
Isabel Narvaez 8th Felicia Baker Roberts Discovery Middle School
Amelie Lafont 7th Felicia Baker Roberts Discovery Middle School
Scott Dera 10th Abbey Callaway Dr. Phillips High School
Isabel Ransom 10th Abbey Callaway Dr. Phillips High School
Jo’Anna Alette 9th Abbey Callaway Dr. Phillips High School
Sophia Hernandez 10th Abbey Callaway Dr. Phillips High School
Luana Trajano 10th Abbey Callaway Dr. Phillips High School
Nigel Virgil 10th Abbey Callaway Dr. Phillips High School
Jensen Martin 5th Lenore Eastham Thornebrooke ES
Vaishnavi Surapaneni 5th Lenore Eastham Thornebrooke ES
Genesis Morris 10th Joanna Levine Olympia High School
Cynthia Medrano Caldera 11th Joanna Levine Olympia High School
Shania Simmonds 10th Joanna Levine Olympia High School
Alexandria Otero 11th Joanna Levine Olympia High School
Leticia Malavazzi 10th Joanna Levine Olympia High School
Jahsiah Roach 10th Alyssa Zurla Olympia High School
Sara Uribe 10th Alyssa Zurla Olympia High School
Levi Sparrow-Glick 7th Jennine Faubel Orlando Gifted Academy
Jade Kaiser 7th Jennine Faubel Orlando Gifted Academy
Blaise Grajeda 6th Jennine Faubel Orlando Gifted Academy
William Cornett 4th Jennine Faubel Orlando Gifted Academy
Nicole Savinykn 5th Jennine Faubel Orlando Gifted Academy
Kethlaine Gervil 6th Ms. Lemmerman Robinswood Middle School
Ja’Mese Heard 9th Jacklien Abdelmalak Jone High School
Tyrone Thomas 9th Jacklien Abdelmalak Jone High School
Tuba Butt 9th Jacklien Abdelmalak Jone High School
Joel Kronberg 9th Jacklien Abdelmalak Jone High School
Julien Frantz 10th Jacklien Abdelmalak Jone High School
Kiera Woodward 1st Amy Jaeger Summerlake Elementary
Lianna Klein 1st Amy Jaeger Summerlake Elementary
Kelly Ferencsik 11th Abbey Kish Apopka High School
Abigail Ross 10th Abbey Kish Apopka High School
Zara Lwinn 8th Mia Schweickert Southwest Middle School
Jaslene Mojica Moreno 8th Mia Schweickert Southwest Middle School
Alejandro Ponce 8th Mia Schweickert Southwest Middle School
Mabel Velandia 8th Mia Schweickert Southwest Middle School
Isabela Camacho 7th Mia Schweickert Southwest Middle School
Scarlett Kiene 7th Mia Schweickert Southwest Middle School
Jahhel Jean-Bapiste 6th Danielle Lemmerman Robinswood Middle School
Kethlaine Gervil 6th Danielle Lemmerman Robinswood Middle School
Mckenzie Osburne 8th Margaret Moore Pershing School K-8
Saki Anandani 7th Delila Smalley Howard Middle School
Parker Sims-Chin 8th Delila Smalley Howard Middle School
Sam (Klaire) Ansley 7th Delila Smalley Howard Middle School
S’Rae Grant 8th Delila Smalley Howard Middle School
Serena Torres 8th Delila Smalley Howard Middle School
Nellie Robinson 7th Delila Smalley Howard Middle School
Molly Reynolds 8th Jeff Gomez Hunters Creek Middle School
Kanak Sonje 7th Jeff Gomez Hunters Creek Middle School
Maria Ossabal 8th Jeff Gomez Hunters Creek Middle School
Saray Gonzalez-Pino 7th Jeff Gomez Hunters Creek Middle School
Geraldin Angulo 7th Jeff Gomez Hunters Creek Middle School
Raida Nowreen 8th Jeff Gomez Hunters Creek Middle School
Ashley Trickett 7th Pratima Bajaj Gotha Middle School
Elle Mangin 7th Pratima Bajaj Gotha Middle School
Christina Hart 7th Pratima Bajaj Gotha Middle School
Leilani Torres-Am 7th Pratima Bajaj Gotha Middle School
Jacob Truong 7th Pratima Bajaj Gotha Middle School
Marceline Emilien 8th Pratima Bajaj Gotha Middle School
Ava Murphy 8th Ami Perez
Alina Himes 8th Ami Perez
Giana Romero 8th Ami Perez
Tao Otvos 8th Ami Perez
Mariana Marquez 8th Fisher
Da’Maya Epeyal 4th Patricia Arida William Frangus Elementary
Achilles Garrafa 5th Patricia Arida William Frangus Elementary
Lucas Ayala-Vega 5th Patricia Arida William Frangus Elementary